Gönderen Konu: Havanın Var Olduğunu Gösteren Kanıtlar  (Okunma sayısı 1231 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Su_PeRiSi

  • Ziyaretçi
Havanın Var Olduğunu Gösteren Kanıtlar
« : 18 Ekim 2012, 22:51:14 »
Havanın Var Olduğunu Gösteren Kanıtlar
 
Havanın Var Olduğunu Gösteren Kanıtlar Nelerdir

 
Havanın bir madde olduğunu ispatlanırsanız varlığınıda ispatlarsınız.Maddenin mutlaka kütlesi ve hacmi olacak.
 Önce bir balonun kütlesi ici boş olarak tartılırDaha sonra balon içine hava doldurulup kütlesi tartılır.Arasındaki fark havanın kütlesidir..
 
Daha sonra balon içi boş olarak bir kapta bulunan sıvıya daldırılır ve taşırdığı sıvı miktarı boş balonun haçmini verir.Daha sonra balon içine hava doldurulur ve bu hali ile kaptaki sıvıya tamamen batırılır.Taşan sıvının hacmi bulunur.İki ölçüm arasındaki fark havanın haçmidir.Böylece havanın bir madde olduğunu ve varlığını ispatlarız.
 Koşarken yüzümüze çarpan şey,rüzğar eserkende meydana gelen olay havanın yer değiştirmesidir.
 
Havanın Var Olduğunu Gösteren Kanıtlar

Hepsinde vardır.Toprakta bitkiler yetişiyorsa ve bitkilerinde havaya ihtiyacı varsa toprakta hava vardır.Suda da vardır fakat tam oksijen olarak bulunmaz.hava kabarcığı olarak bulunur
 
Bir deney yapabilirsiniz bu deney için yarım bardak su ve bir avuç toprak hazırlayın. Suyun içine toprağı atın. Toprağı atmanızla beraber bir miktar gaz çıkışı görmüş olmanız gerekir. Toprağın içindeki hava, bitkilerin büyümesi ve toprakta yaşayan diğer canlıların solunumu yönünden önemlidir.Yine aynı şekilde suyun içinde de hava vardır. Bunu anlamak için şöyle bir deney yapabiliriz. Bir bardağı yansına kadar soğuk su ile doldurup. Su bardağını odanın bir kıyısında iki üç saat bırakalım. Bardağın iç yüzünde hava kabarcıkları toplandığını görürüz. Bu hava kabarcıkları suyun içindeki hava kabarcıklarıdır.

Resim - Oyun Forum - Müzik Forum - Mirc İndir - Film İzle - Sinema İzle

Havanın Var Olduğunu Gösteren Kanıtlar
« : 18 Ekim 2012, 22:51:14 »


Paylaş delicious Paylaş digg Paylaş facebook Paylaş furl Paylaş linkedin Paylaş myspace Paylaş reddit Paylaş stumble Paylaş technorati Paylaş twitter